История на създаване:
Сдружението е наследник на Ловно–стрелческо дружество в град Мехомия създадено на 08.06.1915 г. Регистрирано през 1934 г като юридическо лице в Благоевградски окръжен съд.
Статут на организацията:
Сдружение ловно –рибарско дружество Разлог е юридическо лице с нестопанска цел, осъществяващо дейността си в съответствие със Закона за юридически лица с нестопанска цел /ЗЮЛНС/, закона за лова и опазване на дивеча/ЗЛОД/, правилника за неговото приложение/ПП на ЗЛОД/, закона за рибарството и аквакултурите/ЗРА/, Устава на Националното ловно рибарско сдружение – Съюз на ловците и риболовците в България/ НЛРС СЛРБ/
Състав на дружеството:
Сдружение Ловно рибарско дружество Разлог се състои от 14 ловно рибарски дружини , които
Ловуват на територията на 4 общини- община Разлог, община Банско, община Белица и община Якоруда и на територията на шест горски стопанства- ТП ДГС Разлог, ТП ДГС Добринище, ТП ДГС Белица, ТП ДГС Места, ТП ДГС Елешница, ТП ДГС Якоруда.
Информация за членове:
Правото на лов включва право на ловуване и придобиване на дивеч, ловни трофеи и дивечови продукти. С правото на лов е свързано и задължението за опазване на дивеча. Ловци могат да БЪДАТ ПЪЛНОЛЕТНИ ГРАЖДАНИ ЗАВЪРШИЛИ специализиран курс включващ теоретична и практическа подготовка по темите: дивечознание, законодателство в областта на лова и дивеча, дивечоразвъждане, стопанисване, ползване и опазване на дивеча, защитени видове бозайници и птици от закона за биологичното разнообразие, популационна биология, начини, методи и средства за ловуване, оръжезнание и ловна стрелба, ловна кинология, болести по дивеча, оказване на първа медицинска помощ и положилите успешно теоретичен и практически изпит придобиват право на лов. Специализирания курс се провежда за срок от три до шест месеца. Председателят на изпълнителната агенция по горите по предложение на УС на НЛРС въз основа на изискваната норма за ловна площ от 70 ха. За един ловец ежегодно определят сдруженията които могат да организират курсове за подготовка на кандидати за придобиване право на лов. Ловци които са навършили 65 годишна възраст не се взема бройката им при определяне на ловната площ. С влизането на новия ЗЛОД чужденците освен по организирания ловен туризъм могат да ловуват и като членове на ловно-рибарските сдружения, като Изпълнителната агенция по горите им издава билети както следва: 1. на представители на дипломатически мисии- при условията на взаимност; 2. на чужденци дългосрочно пребиваващи в Република България- след полагане на изпит или представяне на билет за лов валиден за страната, чиито граждани са, след съгласуване с Министерството на вътрешните работи за носене на ловно оръжие; 3. на чужденци, краткосрочно пребиваващи в Република България за срок от един месец след представяне на билет за лов валиден за страната чиито граждани са.
Всички ловци, участващи в групов лов на дива свиня и местен дребен дивеч трябва да са екипирани с шапка, жилетка или облекло с ярък сигнален цвят. При липса на светлоотразителни елементи те подлежат на санкция в размер от 100 до 500 лева. Лица, които ловуват с концентрация на алкохол в кръвта над 0 промила, употребили наркотични или упойващи вещества, се наказват с глоба от 200 до 2 000 лв. Ако същото нарушение се направи отново в срок от една година от влязло в сила наказателно постановление, санкцията става от 3 000 до 5 000 лева. При провеждане на групов лов на дива свиня с гладкостенно оръжие, се забранява използването на сачми с диаметър над 6 мм, разрешава се употребата само на боеприпаси тип „куршум“. Тази мярка се налага с цел ограничаване на инцидентите и смъртните случаи при провеждането на ловните излети.
Инструкция за безопасност при боравене с ловно оръжие и боеприпаси по време на ловните излети
При дейности с ловно оръжие и боеприпаси задължително се спазват следните основни правила:
Ловуването се изършва с гладкоцевно или нарезно огнестрелно ловно оръжие. Когато оръжието е полу-автоматично, то не може да бъде заредено с повече от един плюс два патрона в магазина. Ловните оръжия не могат да бъдат автоматични.
Притежателите на ловно оръжие и боеприпаси взимат мерки за осигуряването им по начин, изключващ всяка непосредствена възможност до тях да се доберат деца, непълнолетни, неправоспособни и злонамерени лица.
Приготовляването на ловни патрони в домашни условия се извършва самостоятелно, в отсъствие на други лица, като отделните операции по снарядяването на гилзите се извършва последователно и изцяло по определения ред:
- поставяне на капсули на всички гилзи;
- претегляне на дозата барут (зимна или лятна) с аптекарски везни, фиксиране на нейния обем в спринцовката на прибора и насипване на определената доза във всички гилзи;
- поставяне на надбарутната капачка във всички гилзи;
- поставяне на тапи, сачми, надсачмени капачки с предварително отбелязани номерата на сачмите и загъване на гилзите.
Категорично се забранява:
- използването на много стари, пукнати, деформирани или издути гилзи;
- използването на армейски барути;
- използването на барути с преминал срок на годност или на такива с неизвестен произход;
- смесването на бездимен с димен барут, на бездимни барути от различни производители или на такива, чиято дозировка е неизвестна;
- превишаването на дозата, посочена от производителя;
- пушенето и употребата на алкохол или други упойващи средства по време на снарядяването на патроните;
- извършването на различни манипулации с боеприпасите на места, отстоящи на по-малко от 2 м от камини, печки и други оптоплители с открити нагреватели.
При движение в населени места или извън тях до мястото на ловуване, пеша или с различни превозни средства, оръжието се носи в калъф, изпразнено.
При движение на терена по време на лов, оръжието се носи с цеви, насочени нагоре или надолу – никога хоризонтално.
По време на гръмотевични бури и валежи, когато се налага движение или престой на открито, оръжието се изпразва и поставя в калъфа, а при липса на калъф оръжието се носи на ремък с цевите надолу.
Преминаването през заледени, заснежени и кални терени или през препятствия като прелези, ровове, канавки, огради и др. става с изпразнено оръжие, като не се допуска ползването му за подпомагане на движението чрез подпиране или по друг начин.
При заемане на стрелкова позиция се отива с празно оръжие.
Стрелбата от позиция се извършва само напред или назад в два противоположни сектора от 45 градуса, чиито върхове се допират в мястото на стрелеца, като последният се съобразява с местоположението на останалите участници.
Поради наличието на рикошети, стерлбата по цели, намиращи се непосредствено над вода, лед или каменисти терени се извършва само когато в близост няма хора или домашни животни.
Стрелба по птици, излитащи от царевични и слънчогледови ниви или от други укрития се извършва само когато те се издигнат на не по-малко от 2,5 метра височина на фона на открит хоризонт.
Не се стреля когато целта е извън пределната дистанция за сигурно поразяване, която за гладкоцевното оръжие е около 40-50 метра.
След всеки изстрел или след два последователни изстрела цевите се продухват и се зареждат отново, ако в тях няма нищо заседнало.
Ако след натискане на спусъка изстрел не последва, пушката не се отваря веднага, тъй като засечката може да се дулжи на т.нар. “забавен изстрел”, при който барутът не изгаря нормално.
Ако след първия изстрел пушката не може да се отвори, произвежда се втори изстрел и едва тогава се прави повторен опит за отваряне на оръжието.
При стрелба стрелецът не се обляга на дърво или друга опора с гръб и особено с рамото, на което е прикладвана пушката, тъй като откатът на оръжието може да предизвика сериозни травми – до счупване на ключицата.
Да не се стреля в посока, където има хора или домашни животни, дори и да са далече; да се помни, че изстрел със средни номера сачми е опасен до 300 метра, с номера 410 ч-13/0 – до 600 метра, с куршуми (бренеке, турбина и др.) – до 1000 и повече метра, и че далечината на полета на сачмите в стотици метри съотвества на диаметъра им в милиметри.
По време на почивка на терена, оръжието се оставя отворено до ловеца. Забранява се заредена пушка да бъде подпряна на стена, дърво, превозни средства и др.
При ловуване се забранява използването на следните средства и методи
- Огнестрелни оръжия, неотговарящи на изискванията на ЗЛОД и ЗОБВВПП и арбалети;
- Капани, примки и мрежи, лепила и ями (трапове), ако се прилагат за неизбирателен лов или за убиване.
- Отровни или упойващи вещества, както и стръв с такива вещества.
- Електрически звуковъзпроизвеждащи устройства и изкуствени източници на светлина, както и приспособления за осветяване на целта.
- Огледала и други заслепяващи предмети.
- Електрически уреди, способни да убиват или да зашеметяват.
- Живи животни, използвани като примамка, както и слепи или осакатени.
- Експлозиви, обгазаване или опушване.
- Приспособления за нощна стрелба, съдържащи електронен преобразувател или увеличител на образа.
- Моторни превозни средства.
- Летателни средства.
- Ловни соколи и други грабливи птици, независимо от вида и произхода им, както и ловни хрътки.
- Моторни плавателни съдове, които се движат със скорост над 5 км/час, а в Черно море – над 18 км/час.
- Огнестрелни оръжия с монтирани заглушители.
Спазване на противопожарните изисквания за недопускане на пожар в горите
- Да не се пали огън в горите извън определените за това места – чл.77 ал.3 от ЗГ
- Да не се опожаряват гори, храсти и треви в ГФ и около него – чл. 77 ал. 5
- Да не се хвърля не загасена цигара и кибритени клечки в изсъхнали треви и шума в гората и около нея.
- Да не се пали огън във ветровито време.
- Да не се позволява на деца да играят с огнеизточници в гората и около нея.
- Да се провеждат мероприятия по осигуряване на пожарна безопасност в гората.
- При възникнал пожар в горите да се уведомяват незабавно органите на Национална служба пожарна и аварийна безопасност на тел. 160 и 112 и ДГС /ДЛС/
- Да не се палят стърнища във и на разстояние 500 м. от горския фонд по време на пожароопасния сезон – чл.77ал.5 от ЗГ.
Дивеч:
Основен вид едър дивеч, стопанисван в района на сдружението е дивата свиня, чийто запаси през последните години се движат средно между 450 – 500 броя.
Сърната е другия вид едър дивеч,чийто запаси се колебаят на около 365-400 индивида. И за двата вида дивеч през последните години запасите не са относително стабилни.
Екологическите и стопанските условия оказват най-голямо влияние върху дребния дивеч, в резултат на което неговите запаси са значително занижени. Така например действителните запаси от заек са под нормалните и се колебаят между 3000 – 3500 същото се отнася и за пернатия дивеч.
Кафява мечка, дива котка, видра, златка, невестулка, пор, (пъстър пор и степен пор), дива коза, орли (царски орел, малък креслив орел, морски орел, орел рибар, орел змияр), лешояди (брадат, черен, белоглав и египетски), сокол (ловен сокол, сокол орко, сокол скитник), ястреби (голям ястреб, малък ястреб), мишелови (обикновен мишелов, гащат мишелов), тръстиков блатар, дропли (голяма и малка), гълъби (гълъб хралупар, скален гълъб), нощни грабливи птици (бухал, горска ушата сова), чапли (голяма бяла чапла, сива чапла), корморан, лебеди (ням лебед, поен лебед).
Десетте заповеди на българския ловец
- Аз съм част от обществото и обществото е част от мен.
- Аз съм част от природата и природата е част от мен.
- Аз пазя и се грижа за животните и растенията, обичам ги и ги уважавам.
- Моят стремеж е да съм истински стопанин на дивеча и рибата, и на българската природа.
- Аз спазвам законите и ги отстоявам.
- Аз ловувам само при оптимални условия и стрелкови обстоятелства, изправно оръжие, разпознат дивеч, сигурно поразяване, никога не ловувам с корист, злоба, гняв.
- Аз съм истински другар и не се колебая да дам помощта си, дори когато аз самият съм застрашен.
- На лов споделям всичко, което имам. С другарите си.
- Почитам и се грижа за оръжието си, не застрашавам никого с него.
- Аз спазвам традициите, боря се за честта и доброто име на българското ловно-рибарско сдружение.
Ръководител на лова:
Чл. 59 от ППЗЛОД
/3/ Ръководителя на лова осъществява следните функции:
- отговаря за реда, дисциплината и спазването на законността при подготовката, организацията и провеждане на ловния излет;
- получава попълненото от председателя на дружината разрешително за ловуване, като проверява правилно ли са вписани датата и мястото на ловуване, видът и количеството на разрешения за отстрел дивеч;
- преди да започне ловния излет, проверява наличието на ловен билет,членска карта и разрешително за носене на ловно оръжие
- на всеки участник в лова, попълва разрешителното за лов съгласно чл.86 ал.4и събира дължащата се индивидуална такса за ловуване от всеки участник в лова;
- инструктира участниците в ловния излет относно вида и количеството на дивеч, който ще се отстрелва, сигналите за началото и край на гонката и лова, правилата за безопасно боравене с ловно оръжие, часа и мястото на сборния пункт след приключване на лова;
- организира ловния излет като определя стрелците, гоначите и ловните кучета, които ще участват в гонката, мястото и броя на гонките, местата на стрелците на стрелкова линия;
- контролира количеството на отстреляния дивеч;
- след приключване на ловния излет събира всички участници и прави разбор на лова, като организира провеждането на съответните ритуали и разпределянето на отстреляния дивеч между участниците в лова и заверява разрешителното за лов, като отразява резултата от ловуването, вида и количеството на отстреляния дивеч и попълва талоните на участниците;
- при нараняване на участник в лова прекратява ловния излет и взема бързи мерки за оказване на първа медицинска помощ на пострадалия, урежда транспортирането му до най – близкия медицински пункт или довеждането на медицинско лице и уведомява органите на МВР и ловното сдружение за инцидента;
- при смърт на участник в лова незабавно прекратява лова, уведомява органите на МВР и прокуратурата за съдействие и осигурява присъствието на местопроизшествието на всички участници в ловния излет до идване на компетентните органи;
- изготвя писмен доклад за извършените закононарушения по време на ловния излет и го прилага към разрешителното за лов;
- чл. 60. не се разрешава участието в лова на лице употребило алкохол или наркотични вещества.
Срокове за ловуване:
- благороден елен и елен лопатар
- мъжки и приплоди – от 1 септември до 31 януари
- женски – от 1 октомври до 31 декември
- сърна
- мъжки – селекционно и трофейно от 1 май до 30 октомври
- женски и приплоди от 1септември до 30 октомври
- за сдруженията от 1 октомври до 30 октомври
- дива свиня
- подборен лов – целогодишно
- групов лов на дива свиня- от 1 октомври до втората неделя на м. януари
- муфлон
- мъжки трофейно зрели – целогодишно
- мъжки и женски – от 1 септември до 31 януари
- зубър
- мъжки – целогодишно
- женски – от 1 септември до 31 декември
- тибетски як
- мъжки – целогодишно
- женски и приплоди – от 1 септември до 30 октомври
- алпийски козирог
- мъжки – от 1 септември до 31 май
- женски – от 1 септември до 31 декември
- вълк и чакал – целогодишно
- див заек – от 1 октомври до 31 декември
- катерица – от 1 ноември до 31 декември
- ондатра и нутрия – от 1 ноември до последния ден на февруари
- лисица – целогодишно
- енотовидно куче – целогодишно
- бялка и черен пор – целогодишно
- язовец – от 1 август до последния ден на февруари
- глухар – мъжки – от 15 април до 15 май
- дива пуйка – от 1 октомври до последния ден на Февруари
- фазани и токачки – от 1 октомври до 31 януари
- яребици и кеклици – от 1 октомври до 30 ноември
- пъдпъдък и гургулица – от втората събота на август до 30 ноември
- гугутка – от втората събота на август до 31 декември
- гривяк – от втората събота на август до втората неделя на февруари
- голяма белочела гъска – от 1 октомври до 31 януари
- диви патици обект на лов – от 1 октомври до 31 януари
- черна лиска – от 1 октомври до 31 януари
- горски бекас и обикновена бекасина – от втората събота на август до последния ден на февруари
- скорец; сврака; сива врана; посевна врана и чавка – целогодишно
Допустими бройки за отстрел
(Съгласно Правилника за прилагане на Закона за лова и опазване на дивеча)
Чл. 71. (1) Определят се следните дневни норми за отстрел от един ловец:
- пъдпъдък – до 15 бр.;
- гривяк, гургулица и гугутка – до 10 бр.;
- голяма белочела гъска – до 3 бр.;
- диви патици – обект на лов – до 5 бр.;
- горски бекас и обикновена бекасина – до 10 бр.;
- фазани и токачки – до 2 бр.;
- яребици и кеклици – до 4 бр.;
- заек – до 1 бр.;
- катерица, ондатра и нутрия – до 4 бр.
(2) На фермерно произведен дивеч, разселен в устроени ловища, се ловува по линия на организиранияловен туризъм без ограничение в броя на отстреляния дивеч.
Срокове на забрани за улов на риба и други водни организми през периода на размножаване
(съласно Закона за рибарството и аквакултурите, Приложение № 1 към чл. 32, ал. 1)
- Зимно и пролетно размножаващи се пъстървови и други студенолюбиви риби
- Речна (балканска) пъстърва – от 1 октомври до 31 януари
- Щука – от 15 февруари до 30 април
- Пролетно-лятно размножаващи се шаранови, сомови и други топлолюбиви риби
- Пролетно-лятно размножаващи се риби – съгласно надморската височина и сроковете, определени в точка Г
Списък на минимално допустимите размери за улов на рибаи други водни организми
(съласно Закона за риболова и аквакултурите – Приложение No 2 към чл. 38. ал.1)
Сладководни риби
- Речна (балканска) пъстърва (Salmo trutta fario) – 23 см
- Дъгова пъстърва (Oncorhynchus mykiss / Salmo gairdneri irideus) – 22 см
- Сивен (Salvelinus fontinalis) Сем. Корегонусови (Сoregonidae) – 20 см
- Щука (Esox lucius) Сем. Шаранови (Cyprinidae) – 35 см
- Речен кефал (Squalius cephalus) – 22 см
- Егейски речен кефал (Squalius orpheus) – 22 см
- Лин (Tinca tinca) – 20 см
- Уклей (Alburnus alburnus) – 15 см
- Морунаш (Vimba vimba) – 25 см
- Маришки морунаш (карабалък) (Vimba melanops) – 20 см
- Скобар (Chondrostoma nasus) – 20 см
- Бяла мряна (Barbus barbus) – 25 см
- Черна (балканска) мряна (Barbus petenyi) – 17 см
- Шаран (Cyprinus carpio) – 30 см
- Златиста каракуда (Carassius carassius) – 15 см
- Сребриста каракуда (Carassius gibelio) – 15 см
- Бял толстолоб (Hypophthalmichthys molitrix) – 40 см
- Пъстър толстолоб (Aristhichthys nobilis) – 40 см
- Бял амур (Ctenopharyngodon idella) – 40 см
Ръководство и екип,
СПИСЪК НА УС НА СЛРД РАЗЛОГ
1. ГЕОРГИ НИКОЛОВ ЦЕКЛЕОВ ДРУЖИНА БАНЯ - ПРАДСЕДАТЕЛ УС
2. ГЕОРГИ НИКОЛОВ ТУМБЕВ ДРУЖИНА РАЗЛОГ
3. ГЕОРГИ ПЕТРОВ АТАНАСОВ ДРУЖИНА ЕЛЕШНИЦА
4. КАРАМФИЛ СМИЛЕНОВ ДЖЕМБАЗКИ ДРУЖИНА БЕЛИЦА
5. РУМЕН НИКОЛОВ КАРАДЖОВ ДРУЖИНА ГОРНО ДРАГЛИЩЕ
6. НИКОЛА ДИМИТРОВ КОЛЧЕВ ДРУЖИНА БАЧЕВО
7. КОСТАДИН ИВАНОВ ЗАГОРЧИН ДРУЖИНА БАНСКО
8. АЛИШ ИСМАИЛОВ КУНЬОВ ДРУЖИНА БАБЯК
9. АХМЕД МУСТАФА ДУНГЬОВ ДРУЖИНА КРАИЩЕ
10. МАРИН НИКОЛОВ СЛАНЧЕВ ДРУЖИНА БАЧЕВО
11. АХМЕД МУСТАФА ВЪЗГЬОВ ДРУЖИНА АВРАМОВО
12. ГЕОРГИ ДИМИТРОВ ФИЛИПОВ ДРУЖИНА ОБИДИМ
13. ИВАН СЛАВЧОВ ЛИПЕВ ДРУЖИНА ДОБРИНИЩЕ
14. ПЕТЪР ДИМИТРОВ ЦУКОВ ДРУЖИНА КРЕМЕН
15. ЮСЕИН КАДРИ ТУТАЛЪ ДРУЖИНА МЕСТА
16. ВЛАДКО БОРИСОВ БАНГЕЕВ ДРУЖИНА РАЗЛОГ
17. ЕМИЛ ИВАНОВ ПОПАДИИН ДРУЖИНА РАЗЛОГ